Kako hakeri provale vašu lozinku ?
|
Napominjem da je sledeći post isključivo u edukativne svrhe.
Da li ste se ikada pitali kako hakeri provale vašu lozinku ? Kako oni to uspeju ako ste je samo vi znali i niste je nikome rekli? U ovom postu ću pokušati opisati na koje načine hakeri to mogu doznati.
Postoji više načina na koji mogu da vam provale lozinku, ja ću opisati ukratko samo neke od njih, a znajući ih, bićete u stanju izabrati sigurnu i tešku lozinku i tako se zaštiti od hakera.
Način 1: Keyloggers
Ovo je verovatno jedan od najjednostavnijih načina koji se koriste da se sazna nečija lozinka. Keyloggeri su programi koji se pokreću na vašem računaru čim ih upalite, a služe za pamćenje svega što otkucate na tastaturi. To se kasnije pamti, čuva u neki fajl i taj fajl se tajno šalje hakeru koji je taj Keylogger program postavio. Ovakvi tipovi programa obično dolaze uz neke viruse, pa je zaštita od njih upotreba antivirusnog programa.
Način 2: RAT
RAT ili na engleskom “Remote Administration Tool” tj. upravljanje računarom sa udaljene lokacije ili drugog računara. Iako se ovakav sistem često koristi za pomoć drugim korisnicima, hakeri ga služe i za upad na tuđe računare. Kada upadnu, mogu da rade sa računarom šta god požele jer imaju potpunu kontrolu nad njim, kao da sede za vašim računarom umesto vas. Takođe, jedina zaštita je upotreba antivirusnog programa. Ovakvi programi obično imaju ugrađen Keylogger, pa haker ne mora stalno da ima uključen RAT program da bi nagledao šta tačno kucate, već, u nekom vremenskom periodu da mu dostavi fajl u kome je zapisano šta ste sve kucali na tastaturi.
Način 3: Trojanci
Trojanci su najčešća pojava malvera. Najčešće možemo da ih nađemo u krekovima i sličnim warez “besplatnim” programima. Kada pokrenemo krek da bi krekovali igru i program, nismo ni svesni da smo upravo ubacili trojanca u računar. Trojanac je zarazni tip programa koji je mnogo štetniji od prethodna dva, i omogućava hakerima još veću kontrolu nad računarom. Zaštita je upotreba antivirusa i besplatnih alternativa programa koje ćete skidati sa isključivo poznatih sajova (recimo filehippo.com)
Uf, kako onda da se zaštitim?
- Najbolja zaštita je upotreba uvek osveženog antivirusnog programa. Preporučujem neki sa spiska besplatnih. Dakle, instalirajte antivirus i uvek ga držite osveženim.
- Koristite Firewall, i Windows Firewall je u nekim slučajevima dovoljan
- Nikada i ni u kom slučaju ne verujte Warez sajtovima (krekovi, “kao” besplatne igrice, besplatni programi (koji se inače plaćaju), itd.)
- Nikada ne pokrećite programe koji ste dobili preko e-pošte od nekoga za koga ne znate. Ne verujte nikome !
- Isključite autorun za USB flash diskove, oni su najčeći ulaz neželjenih i zaraženih programa na vaš računar.
- Ukoliko želite da pokrenete nepoznat .exe fajl, pokrenite ga pod zaštitom. Sandboxie je odličan način za to.
- Ukoliko mislite da je vaš računar zaražen, ili ste sigurni u to, predlažem formatiranje računara i novu instalaciju operativnog sistema jer je dokazano da je to jedini i najbolji način za čišćenje od trojanaca i drugih zaraznih programa
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, ostavite ih u komentarima ispod.